O restauracji
Odkryj nas na nowo
Od końca roku 2013 restauracją zarządzają nowi właściciele.
Kilka słów o historii restauracji
Franciszek Barss był adwokatem, publicystą i działaczem politycznym. Był nobliwym członkiem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Opracował zbiór dokumentów historyczno-prawnych, uzasadniających prawa miast polskich do władzy prawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim, a po zwycięstwie Targowicy emigrował do Wiednia. W 1812 roku zginął jako uczestnik Kampanii Moskiewskiej. Warszawiacy po śmierci Barssa nazwali wschodnią część rynku Jego nazwiskiem, aby uczcić pamięć, a my naszą restaurację, aby nikt nie zapomniał o jego zasługach dla Warszawy i Polski.
Lokalizacja restauracji
Ogromnym atutem restauracji jest jej położenie – Rynek Starego Miasta, gdzie nasi goście w letnim ogrodzie mogą skosztować doskonałej kuchni, siedząc pośród licznych zabytków, będących niemymi świadkami wielkiej historycznej roli, jaką Polska odegrała na scenie dziejów starego kontynentu europejskiego.
Restauracja wróciła na mapę Warszawy w 1995 roku po blisko dwuletnim remoncie. Przed tą datą mieściło się tu Państwowe Przedsiębiorstwo Filatelistyczne RUCH. To po nim dziedziczymy takie unikaty jak krata polskiego metaloplastyka Henryka Grunwalda czy też malowidło ścienne o powierzchni blisko 30 m kwadratowych znanej polskiej Grupy55, zwanej też Staromiejską. Obraz przedstawia pieczęcie polskich miast.